آخرین رویدادها

اخبار بین الملل

انجمن آشوریان تهران

انجمن آشوریان تهران

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1403 ساعت 16:48

شهادتی درد انگیز

شهادتی درد انگیز

شهادت مظلومانه آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری و امیر عبداللهیان وزیر خارجه میهن مان و همراهان خدوم، قلب هر انسانی را به درد آورد و جهان را در بهت و شگفتی برد. فاجعه‌ای به راستی دردناک و تکان دهنده بود.
انجمن آشوریان تهران همراه با یاران وفادار آحاد ملت مان، این حادثه دردانگیز سانحه سقوط بالگرد را،صمیمانه تسلیت می‌گوید و تردید ندارد، که ملت زنده و بیدار تداوم گر آرمان‌های آن شهیدان بزرگوار، خواهد بود.
خبر تلخ و شهادت گونه عالم مجاهد و همراهان گرامی، در حادثه ای ناگوار، جامعه جهانی آشوریان را در غم و بهت و ناباوری برد.
بر ملت بزرگوارمان تسلیت باد.

هیات مدیره انجمن آشوریان تهران

چهارشنبه, 13 اسفند 1399 ساعت 10:15

آیا همه گیری دیگری در جهان در راه است؟

روزنامه های امروز صبح جهان
از انزوا آمد. اکونومیست نوشت : دانالد ترامپ ، باز خبر نخست روزنامه های جهان شد. برای سال ۲۰۲۴ می‌آید. ترامپ از انزوا، در برابر جماعت ستایشگرش آمد. رئیس جمهوری پیشین نشان داد ، حزب جمهوریخواه را در چنگ دارد. باز حزب جمهوریخواه ، مرتکب این خطا خواهد شد؟
فایننشال تایمز هم نوشت : ترامپ به اشاره و کنایه به هواداران گفت ، برای انتخابات در راه، می آید.
گاردین هم : ترامپ در همایش راست گرایان، بایدن را تقبیح کرد.
یو اس ای تودی نوشت : تاخت و تاز ترامپ، علیه بایدن، سر گرفت.
و لوفیگارو هم: یک جمهوریخواه باشکوه به کاخ سفید برمی گردد ، ترامپ وعده داد.
لوفیگارو روزنامه فرانسه در نگاهی دیگر، از میانمار می نویسد: درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس «برمه» با قربانیان بسیار رخ داد. «برمه» آن چنان که فرانسه، هنوز آن را به این نام می خواند.
در برابر دادگاه
له رپوبلیکا، روزنامه ایتالیا نگاه به آنگ سان سوچی ، رهبر در حبس میانمار دارد. می نویسد: در ویدیویی آنگ سان سوچی ، در برابر دادگاه حاضر شده است. آن سان سوچی، در کودتای نظامیان میانمار، به حبس رفت. او متهم به سازماندهی تظاهرکنندگان در میانمار است. آنگ سان۷۵ ساله، پس از کودتا، دیده نشده است. تظاهرات در یانگون از هم پاشیده شد. انتخابات، لغو شد. به سوی تظاهرکنندگان میانمار، شلیک شد.
پاپ فرانسیس، برای نخستین بار از عراق دیدار خواهد داشت.
در یمن ، هم معترضان می‌گویند، جو بایدن با انجام همه پرسی می‌تواند به جنگ داخلی آن کشور پایان بدهد.
ویروس های در راه
گاردین با این عنوان نوشت: آیا همه گیری دیگری در جهان در راه است؟ این همه گیری چگونه خواهد بود؟ پژوهشگران می گویند، تا به امروز هیچ ویروسی مقاوم تر از کووید ۱۹ نبوده است. اما ویروس های دیگر، کشنده تر خواهند بود. با این همه از بخت خوش، امروزه دانشمندان برای شکست و مقابله با آن ، می دانند چه کنند؟ اکنون دانشمندان در برابر مقاومت میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک ها آگاهانه، به درهم شکستن مقاومت میکروب ها، رو می‌آورند. آن چه دانشمندان در مقابله با ویروس کووید ۱۹ نیز، به آن دست یافتند. از این رو مقابله با همه گیری ویروس های در راه نگران کننده نیست.
در حاشیه خبرها
نشریه علمی«لنست» ، در آخرین گزارش خود در مقابله با ویروس کووید 19 می نویسد : دانشمندان اکنون برای مقابله با کرونا، به هوش مصنوعی رو آورده اند. دریافت میلیون ها داده درباره کرونا از سوی هوش مصنوعی، سبب شده است که این سیستم به ارائه راه حل ها برای درمان بیماری کرونا اقدام کند. هوش مصنوعی ، پیش از این در یافتن راه های درمان بیماریی های چون سرطان،روماتوئید و آلزایمر ، به کمک پژوهشگران آمده است. هوش مصنوعی همه الگوریتم ها را برای یافتن راه حل، تجزیه و تحلیل می‌کند. با بررسی و ارائه میلیون‌ها امکان.

پنج شنبه, 30 بهمن 1399 ساعت 10:20

آینده

نگاه روزنامه های جهان
بر اساس توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، خریداران ایرلند شمالی، سفارش خرید یکصدهزار نهال را لغو کردند. منع خرید نهال در سراسر منطقه دریای ایرلند، طرح نهال کاری را به هم زد. دولت ایرلند آن را فاجعه برگزیت، یعنی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خواند. این از نخستین ضربه های خروج است.

از سوی دیگر ، تلگرف می نویسد: اتحادیه اروپا، با کمبود واکسن فایزر رو در رو است. کشورهای اتحادیه، میلیون ها واکسن نیاز دارند. این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی می گوید ابتلای به کرونا در جهان شانزده درصد کاهش یافته است.

تلگرف

اردوگاه آلوده. روزنامه گاردین نوشت:
آتن، متهم است که آلودگی مرگبار در اردوی پناهندگان «لس بس» را نادیده می گیرد. گزارش حقوق بشر این را درباره یونان می گوید٬ بیش از هفت هزار پناهجو و البته بیش تر کودک در این جا در اردوگاهی که پنج ماه است بر پا شده، زندگی می کنند.

گاردین می نویسد: استرالیا، یک سال است که در مرزهای خود،هتل- قرنطینه را برای مسافران به آن کشور ، بر پا کرده است.قرنطینه چهارده روزه، میزان ابتلای به کرونا را در آن کشور کاهش داده است.
جدای از آن استرالیا بر انجام سفرهای شهری، سخت گیری می کند.
ونگاه به میانمار
بیش از یکصد هزار معترض،در اعتراض به کودتا به خیابان های میانمار آمدند.تظاهرکنندگان می گویند: ادعای حکومت مبنی بر پذیرش دولت نظامی از سوی اکثریت مردم کذب است.

بیداد سرما
سرما و توفان دیگر، یکصد میلیون آمریکایی را در این زمستان تهدید می کند توفان ویرانگر دیگری در راه است. جدای از آن خانه‌های میلیوندها تن در تگزاس، بر اثر توفان پیشین، بدون برق مانده است. سرمای بی‌سابقه، تگزاس را از پا در آورده است. برف و توفان این ایالت را در زیر برف و یخ، مدفون کرده است.

آینده لندن
فایننشال تایمز، درباره موقعیت انگلیس در جهان می‌نویسد: مسیر آینده انگلیس برای راه یابی به جهان بدون نیاز به اتحادیه اروپا ، به نظر بی سرانجام می آید. از این رو، اکنون انگلیس رو به آمریکا آورده است. لندن چشم به واشنگتن دارد.
اکنون نوبت جو‌بایدن است تا نقشی دیگر به انگلیس بدهد.
نقش تازه در جهان.
نگاه دیگر این روزنامه انگلیسی به واکسیناسیون کرونا در جهان است. می نویسد: اگر کشورهای ثروتمند، کمک کنند، واکسن برای همه جهانیان خواهد بود. نیمی از ذخایر واکسن ها، تنها برای پانزده درصد جمعیت جهان خریداری شده است.

هوای پاک
در ۱۸۵۹ فلورانس نایتینگل در کتاب خود، یادداشت های بیمارستان با جداسازی بیماران از هم و پدید آوردن امکان گردش هوا ، در بخش ها، می نویسد، برای مبارزه با همه گیری نیاز به هوای تازه است. در سال‌های ۱۸۰۰ چند بیماری و همه گیری انگلیس و با آن جهان را درگیر ساخت. در قرنی که بیداد وبا، تیفوس و بیماری های دیگر بود.
نور و هوای پاک در قرن بیستم ، از عوامل مهم در درمان بیماری های همه گیری چون حصبه و سل شد.
و این درسی است که برای مقابله با کرونا و همه گیری‌های در راه، به انسان داد : نور و هوای پاک یعنی : گردش هوای پاک در خانه ها و مکان ها و به ویژه بیمارستان ها. گاردین

سه شنبه, 21 بهمن 1399 ساعت 15:31

استیضاح

استیضاح فصل دوم
روزنامه لوفیگارو با عنوان فصل دوم استیضاح از مراحل استیضاح در سنای آمریکا می‌گوید استیضاح رئیس جمهوری سابق آمریکا از روز سه‌شنبه آغاز شد. و این پرسش که آیا ترامپ ، محرک حمله مرگبار علیه کاخ کنگره بوده است یا نه؟ هر دو سو ، جمهوریخواهان و دموکرات ها، دوست دارند آن حادثه را از یاد ببرند، اما دانالد ترامپ، باز بر صحنه بازگشته است ، اگرچه سکوت امروز او ستیزه جویانه باشد.

معضل استیضاح
فایننشال تایمز :
معضلی به نام استیضاح ، جمهوریخواهان پیش از محاکمه سنا در پشت ترامپ ، قشون کشی می کنند. پناه درپشت رئیس جمهوری سابق آمریکا. دومین استیضاح ترامپ و چهارمین در تاریخ آمریکا.

ال موندو اسپانیا: سرسخت تر از ترامپ، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ، به چین هشدار داده است. آمریکا با چین مقابله سختی در پیش خواهد داشت. رئیس جمهوری ، اشاره هایی داشته که سیاست‌های او، سرسختانه تر از ترامپ علیه پکن خواهد بود.

ژون آفریک فرانسه
آفریقای جنوبی ، تزریق واکسن انگلیسی آسترازنه کا را متوقف کرد. می گوید، اثری بر کرونای بومی ندارد.

دی ولت آلمان
مرسدس بنز تا آخر دهه میلادی، با تولید خودروهای برقی، به رقابت با سازندگان این خودروها در جهان، می پردازد. این گروه خودروساز نخستین، در تولید خودروهای لوکس در آلمان خواهد بود.

یو اس ای تودی آمریکا : نگاهی به همه گیری ویروس کرونا در آمریکا دارد. میزان ابتلا به ویروس کووید ۱۹ زیر یکصد هزار مبتلا در روز رسیده است. تعداد بستری شدگان کرونایی نیز ، در بیمارستان ها، کاهش یافته اند.

اکونومیست نشریه انگلیسی:
کره جنوبی ،خود را برای آینده ای در تنهایی و زخم پذیر ، آماده می کند. کره با نیروی نظامی و سرباز کم تر با متحدان ضعیف تر و دشمنانی قدرتمندتر رو در رو خواهد بود.

خلاقیت و تحرک
گزارش بخش دانش روزنامه نیویورک تایمز می گوید: ورزش می تواند سبب ایجاد خلاقیت بیش تر در انسان شود. یک پیاده‌روی ساده، محرکی برای پدید آوردن ایده ها و نظریه ها و بدعت ها در انسان می شود. بررسی تازه از رابطه میان فعالیت فیزیکی و خلاقیت در انسان می گوید. انسان های فعال، بیش از دیگران در ارائه نظریه های خلاقانه، توانمندند. پژوهش تازه می گوید، در حیوانات هم ، چنین است. آن هایی که بیش از بقیه ، در حرکت اند، سلول‌های مغزشان، بیش تر ترمیم و بازسازی می شوند. خلاقیت از مهارت های تفکر است که تا پیش از این در ارتباط با تحرک، شناخته نبود.

ترفند های کرونا
بررسی تازه پژوهشگران می گوید که دانشمندان به ترفندهای ویروس کرونا ، در پیچیدن ژن ها، در ترکیب های تازه پی برده اند. آن ها می گویند ، ویروس کرونا، خبره در پدید آوردن ترکیب های تازه در ژن ها است. ترکیب های پدید آمده ، سبب زایش ویروس های جهشی پرخطر می شوند. با این پیدایش، اثرهای واکسن در از بین بردن آن کم تر کارایی دارند. چنین شناختی سبب شده است، تا پژوهشگران به یافتن داروهای ضد آن دست یابند.

چهارشنبه, 22 بهمن 1399 ساعت 14:54

ماه شکفتن ها گرامی باد

به نام خدا ماه شکفتن ها ، گرامی باد. بهمن ماه شکفتن ها است.شکفتن ها و شگفتی های ابدی همچنان که خرداد ماه درخشیدن جرقه های انقلاب است. یوم الله15 خرداد 42 که در آن به فرمان رهبر انقلاب ، ملت ایران ، خیز بلند بیدارسازی ایران را برداشت و با آن شعله های انقلاب سراسر میهن مان را در برگرفت و چنین شد که مبارزه پانزده خرداد به همت بلند رهبری بزرگ و ملتی دلباخته شورانقلاب ‌، آغاز شد.
نهال انقلاب در خرداد 1342 با مبارزه خستگی ناپذیر رهبری قدرتمند در بستر میهن بزرگ مان ، کاشته شد و روز به روز ، پهناورتر سایه گستراند.انقلابی که با شکوفایی در بهمن57 ، دامنه آن به وسعت یک جهان گسترده شد. با آن ، بیداری ملت های مظلوم و درمانده آغاز شد و با آن شگفتی های جهان شکل گرفت.
سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گرامی باد.
هیات مدیره انجمن آشوریان تهران

شنبه, 18 بهمن 1399 ساعت 11:06

روزنامه های جهان

له رپوبلیکا در ایتالیا:
ندادن رای ، از سوی نمایندگان مجلس آمریکا به مارجوری تایلر گرین، نشان داد، مجلس ، تندروهای جمهوریخواه را کنار گذاشته است. در عوض کنگره ، جنی چینی، دختر وزیر دفاع پیشین آمریکا را برای کمیته کنگره ، برگزید. چینی ، سناتور جمهوریخواه است که خواستار استیضاح دانالد ترامپ بود.

چرا کودتا لوفیگارو :
چرا ارتش در میانمار دست به کودتا زد. این یک گام به عقب ، پس از گذشت سی سال بود. میانمار داشت بر جاده دموکراسی ، پا می‌گذاشت. که ارتش آن کشور که در انتخابات، به حزب آنگ سان سوچی باخت، به تصور آن که قدرت را از دست داده است، دست به کودتا زد. قدرت به دست نظامیان افتاد، که گفته اند یک سال کشور در وضعیت اضطراری خواهد بود. بانوی میانمار آنگ سان سوچی داشت کشور را به سوی دموکراسی، رهبری می‌کرد، که نظامیان سد راه شدند.

معنای کودتا. اکونومیست :
معنای کودتای میانمار چیست؟
با این عنوان اکونومیست ، نگاهی متفاوت به کودتا در میانمار دارد. می گوید: این یعنی آراستن یک حکومت مقتدر در تن پوشی تازه آن هم در کشوری ،که همواره، دموکراسی، محکوم به شکست بوده است. حزب حاکم وقت ، حزب آنگ سان سوچی، پیروز انتخابات شد. اکنون نظامیان می گویند، در آن انتخابات، تقلب شده است.کم تر کسی تصور شکل گرفتن یک کودتا را می کرد. فایننشال تایمز

جف بزون، بنیانگذار شرکت غول آمازون ،از ریاست آن کنار رفت. آن هم در اوج درخشش آن،پرسش این است به راستی کسی قادر خواهد بود، پای در کفش بزون بگذارد. اندی جیسی، جای او را پر خواهد کرد. به نظر می آید هیچ اتفاقی نیفتد.

راه حل روسی. لوفیگارو:
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان ، نخستین رهبر کشوری در اروپا بود، که واکسن تایید شده روسی سپوتنیک وی را برای ورود به کشور پذیرفت. می گویند مرکل در به ثمر رسیدن تاییدیه سپوتنیک نیز، نقش داشت. به دنبال آن فرانسه نیز سپوتنیک وی را راه‌حلی علمی برای مقابله با کرونا ،تایید کرد. واکسن های روسی و چینی ، در راه فرانسه اند. لوفیگارو می نویسد: این راه‌حل روسی را امانوئل مکرون و فرانسه پذیرفت.

از حاشیه خبرها
فایننشال تایمز
کاریکاتوری است از دو گلادیاتور سوار بر اسب ، در حمله به تاخت علیه یکدیگر، مثل همان شوالیه ها و گلادیاتورهای قرن های پیشین سپر به دست ، اما ، جای شمشیر بلند، هریک آمپولی بلند را برای حمله به هم بدست دارند. آمپول های ویروس کرونا یک گلادیاتور اتحادیه اروپا، دیگری انگلیس است. کاریکاتوری درباره جدال اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر واکسن کرونا. انگلیس، آسترا زنه کا تولید می‌کند، می‌گوید تا تامین نیازهای کشور ، به اتحادیه، واکسن نخواهد داد. از آن سو ، اتحادیه اروپا هم، دست به تهدید برای ممانعت از صدور کالاها به انگلیس زده است. جنگ سلامت در برابر اقتصاد.

پنج شنبه, 16 بهمن 1399 ساعت 12:50

نگاهی به روزنامه های جهان

نگاه امروز روزنامه های جهان
مردان استیضاح یو اس ای تودی
مردان ترامپ ، برای دفاع از ترامپ در برابر استیضاح او در مجلس آمریکا ، به صف شدند. منتقدان می گویند، مردان پدر خوانده ، چون سلاح پر راهی مجلس شدند. ترامپ متهم است ، شورش در حمله به بنای کنگره را سامان دهی کرده است.
لوموند ، روزنامه فرانسوی نگاهی دیگر به آمریکا دارد. نگاه به نهضت زندگی سیاهان مطرح است کامالا هریس ، معاون رئیس جمهوری آمریکا ، از سوی هفته نامه تایم، به عنوان شخصیت سال انتخاب شد. و این به سبب تلاش های او در مبارزه علیه تبعیض نژادی بود. اکنون می گویند ، آیا کامالا هریس، نهضت زندگی سیاهان مطرح است را شعله ور خواهد کرد.

چاینا دیلی هشدار به آمریکا
پس از تهدیدهای آمریکا ، درباره تایوان ، به چین ، و اظهار نظر مقام های برجسته آمریکا ، از آن و هنگ کنگ هم ، چین ، به جو بایدن ، هشدار داده است که در هنگ کنگ ، دست از دخالت بردارد.
دیپلمات برجسته چین ، «یانگ چی جی» چند روز پس از انتقادهای مقام های آمریکایی از پکن ، به آمریکا هشدار داد.
اکونومیست و حفظ واکسن
اروپا به واکسیناسیون سریع تر و مشوق های بیش تر نیاز دارد. مراقبت و حفظ واکسیناسیون ، پاسخ دلخواه اروپا نیست. توجه خاص به واکسیناسیون ، مبارزه علیه ویروس کووید 19 را به خطر می اندازد. اتحادیه اروپا تهدید کرده است، صدور واکسن ویروس کووید 19 را تا رسیدن به سهمیه دلخواه در تولید واکسن ، متوقف خواهد کرد. این تهدید ، برای مقابله با ویروس ، پر خطر است از سوی دیگر اروپا خواستار صدور گذرنامه های خاص واکسن است. متخصصان می گویند ، چنین اقدامی ، سیاسی ، آسیب پذیر و گاه ناممکن است. خبر نومیدبخش این است که واکسن های دیگری برای مقابله با کرونا ، در راه اند.
در حاشیه خبرها
اصلاح ژن
مقابله با بیماری پیری زودرس. عنوان صفحه دانش روزنامه فرانسوی لوموند است. شیوه های اصلاح ژن انسانی ، امید بسیار برای بهبود بیماری پیری زودرس را سبب شد. دانشمندان آن چنان که نشریه علمی «نیچر» می نویسد ، توانستند با اصلاح ژن موش هایی که درگیر بیماری پیری زودرس بودند، امید به بازگشت به زندگی معمول را در آن ها ، پدید آورد و امید به مداوای پیری زودرس در انسان ها که سبب مرگ انسان های بسیار در جهان می شود. هر بیماری لاعلاج، وحشتناک است، اما این بیماری ، هراس آلود است. به هنگام زایش ، آن ها هیچ تفاوتی با دیگر نوزادان ندارند؛ اما از هیجده تا بیست و چهار ماهگی در برخی نوزادان پیری زودرس آشکار می شود. یک نفر از هر چهار تا هشت میلیون زایش در جهان ، چنین می شود. اکنون با اصلاح ژن امید به مداوای آن بسیار شده است

سه شنبه, 14 بهمن 1399 ساعت 14:05

دموکراسی شکننده

روزنامه های امروز صبح جهان
دموکراسی شکننده
کودتا در میانمار خبر نخست روزنامه های امروز جهان است. خبری که دیروز از آن گفتیم.
وال ستریت جورنال : کودتای میانمار ، دموکراسی شکننده را از خط خارج کرد. کودتایی که اکنون آزمونی است برای جو بایدن.
یو اس ای تودی :
کودتای نظامی میانمار ، چه معنایی برای آنگ سان سوچی ، جو بایدن و دموکراسی دارد.
واشنگتن تایمز : چین ، پس از کودتای میانمار و اعلام یک سال وضعیت اضطراری، با هشیاری ، مراقب اوضاع است.
نیویورک تایمز : باز ارتش میانمار ، کشور را ، در دست دارد.
فایننشال تایمز : کودتای میانمار ، در کور سوی غرب .
لوفیگارو : آنگ سان سوچی ، شرح سقوط یک حماسه. بانویی که در آغاز سخت ستایش شد و ناگهان به سرعت منفور ماند.
لوفیگارو :
عملکرد و سکوت آنگ سان سوچی ، در برابر مظالمی که در روهینگیا، رخ داد ، چهره این برنده جایزه صلح نوبل را مخدوش ساخت.
لوموند: چهارمین کودتا ، در شصت وسه سال معاون رئیس جمهوری میانمار، رئیس جمهوری موقت شد.
ال پائیس ، اسپانیا :
تا انجام انتخابات در یک سال قدرت در دست نظامیان خواهد بود.
داستانی رازآلود از روزنامه لوفیگارو:
تصمیم شگفت انگیز امانوئل مکرون، در پرهیز از اعمال قرنطینه در فرانسه ، به نظر می آید داستان یک راز محرمانه باشد. که چرا رئیس جمهوری به اعمال سخت گیری و محدودسازی بیش تر تن داد ، اما نگذاشت فرانسه ، به قرنطینه برود. با وجود تهدید جدی همه گیری ویروس کووید 19 مکرون هنوز امیدوار است بتواند کشور را از رفتن زیر سایه یک قرنطینه دیگر ، رهایی ببخشد. موج همه گیری ، این بار قدرتمند ، شاید خطرناک تر باشد و کشور فرانسه ، در انتظار بدترین ها باشد. با این همه مکرون ، تن به قرنطینه فرانسه نداد. هرچه بود ، این یک اراده سیاسی بود. برخاسته از قدرت رئیس جمهوری فرانسه.
فریاد کمک
لوموند روزنامه فرانسه
از آوینیون تا پاریس، تاترهای فرانسه، در اعتراض و به خلاف خواست امانوئل مکرون ، درهای تالار نمایش را به مدت یک ساعت باز گذاشتند. اتفاقی که شنبه افتاد. تاتری ها آن را فریاد کمک خواندند.
دو تالار از جماعت سینماداران هم در فرانسه ، به چنین اعتراضی رو آوردند. درها از سه تا چهار بعدازظهر بر روی هنرمندان و مردم عادی گشوده شد .
لوفیگارو هم نوشت:
اخراجی های از اتحادیه یک ، اتحادیه اروپا صفر. اتحادیه اروپا با کمبود واکسن کرونا رودر رو است.
انگلیس اما بی نیاز است. تحلیل گران می گویند، مقابله بهداشت با اقتصاد است.

یکشنبه, 12 بهمن 1399 ساعت 12:52

امام آمد

 روزنامه های بهمن ۵۷ به عنوان آخرین ماه حیات رژیم پهلوی،  روایت های گوناگونی از حال و هوای مردم و شرایط کشور در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی دارند.

 روز اول بهمن ماه، روزنامه اطلاعات با تیتر نماز جمعه با امام خمینی در تهران در آمد و با آن روزنامه کیهان هم، با این عنوان : امام خمینی، جمعه در تهران، نماز می خواند. این چنین بود که روزنامه ها ، به پیشواز امام خمینی رفتند.

 در کنار عنوان نخست خبرهای دیگر هم آمد:

حکومت اسلامی به رای عمومی گذاشته می‌شود. روزنامه کیهان

روزنامه اطلاعات : راه پیمایی و اجتماع چندین هزار نفری کارگران، در دانشگاه صنعتی.

 در روزنامه های دوم بهمن 57، خبر از کودتای ارتش آمد.

کیهان نوشت: اگر ارتش کودتا کند، مردم مسلح می شوند. تا روزهای دیگر که خبر از اشغال نظامی مهرآباد آمد.

روزنامه  اطلاعات: اشغال نظامی مهرآباد برای جلوگیری از پرواز انقلاب

و کیهان : تانک ها، مهرآباد را  محاصره کردند.

تا روزنامه های چهارم بهمن ، که از بازگشت امام خمینی ، گفتند : بازگشت  2 روز به عقب افتاد.

 و اطلاعات : پرواز امام قطعی است.

و هشت بهمن ، تاریخ بازگشت امام خمینی

برنامه وسیع برای لحظه ورود امام.

روزنامه های 11 بهمن خبر دادند.

و کیهان:  امام صبح فردا ، در تهران است.

روزنامه های 11 بهمن در نگاه دیگر ، امام خمینی : من یک طلبه ام ، تشریفات را کم کنید.

روزنامه کیهان: میلیون ها نفر از سراسر کشور برای استقبال آمده اند.

گزارش روز کیهان : نسیم از بهشت زهرا ، بوی خون و آزادی می آورد.

روزنامه اطلاعات موج همبستگی با روحانیون مبارز متحصن.

فردا ، مردم تهران ، بزرگ ترین استقبال قرن را بر پا می کنند.

و نگاه دیگر روزنامه های 11 بهمن.

با ورود امام ، شورای انقلاب اسلامی ، تشکیل می شود. پیام آیت الله طالقانی به ارتشیان: برادران ارتشی به روی مردم ، تیغ نگشایید.

و سرانجام ، درشت ترین حروف بر جبین روزنامه ها آمد: امام آمد.

تا به  12 بهمن 57 چنین حروفی ، بر صفحه نخست روزنامه های ایران نیامده بود.غلامحسین صالحیار، روزنامه نگار پرتوان ، سردبیر اطلاعات گفت: به کمک عکاسی، چنین حروفی را ساختیم. اطلاعات نخست این عنوان را آورد. و کیهان هم به دنبال آن و به  گونه ای همزمان.

12 بهمن بازگشت امام به وطن گرامی باد.

دوشنبه, 06 بهمن 1399 ساعت 11:00

نگاه روزنامه های جهان

نگاه روزنامه های امروز صبح جهان
نیویورک تایمز می نویسد :
تا دو هفته دیگر استیضاح ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، آغاز می شود. اتهام او تدارک برای اخراج رئیس دیوان عالی و دخالت در انتخابات است. او در برابر اتهام ها، آسیب پذیر است. ونیتی فر نوشت: وزیر دفاع پیشین آمریکا در دولت ترامپ می گوید، هنگامی که این پست را پذیرفتم، مشروط بود ، به عدم انجام کودتای نظامی، بدون جنگ اساسی، بدون حضور سربازان در خیابان ها اما سربازان آمریکا، به خیابان ها آمدند.
جو بایدن و جوستین ترودو ، رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا ، بر همکاری در واکسیناسیون کرونا و تغییرات آب و هوا، توافق کردند. آن ها ماه دیگر دیدار خواهند داشت.

اکونومیست در انگلیس :
بازگشت به آینده، با این عنوان می نویسد: جو بایدن می خواهد با یک گروه قدیمی به رهبری آمریکا، بازگردد. یک گروه قدیمی در دنیای تازه کال با این نوشته ، کاریکاتوری زده است به این مضمون ، جو بایدن وزنه ای را در اتاق بدنسازی کاخ سفید می خواهد بالا ببرد ، یک وزنه، ویروس کرونا است و دیگری کره زمین. بعد از جورج دبلیو بوش، کم تر رئیس جمهوری، این چنین در جهان ،چون بایدن شناخته است. رئیس کمیسیون خارجی سنا و پس از آن هشت سال معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بود. با مجموعه‌ای از همکاران، که حالا هم می‌خواهد آن ها را به کار بگیرد.

خانواده‌های پاشیده
ال موندو روزنامه اسپانیا می نویسد: اکنون بیش از ششصد خانواده پناهنده و البته بیش تر از آمریکای لاتین ، پاشیده از هم اند. آمریکای لاتین خواستار پیوستن افراد این خانواده ها در آمریکا است. این بزرگ ترین چالش پناهندگی در آمریکا خواهد بود. خانواده‌هایی که در مرزهای آمریکا از هم جدا شدند.

لوفیگارو روزنامه فرانسوی :
ووهان، پس از گذشت یک سال از آغاز همه گیری ویروس کرونا، در این شهر چینی ، اکنون، به زندگی عادی بازگشته است. در زمستان ۲۰۲۰ خیابان های هوبی ، خلوت و بیمارستان ها انباشته از بیماران کرونایی بود. اکنون بعد از یک سال ، در ووهان زندگی عادی است.

از حاشیه خبرها
گاردین روزنامه انگلیسی:
دانشمندان می گویند، حرف زدن با خود در پشت ماسک ها، می‌تواند به فرونشاندن نگرانی‌ها ،در لحظه های سخت زندگی، کمک کند. پیش تر در دنیای ادبیات و امروز در عرصه دانش و پژوهش می‌گویند، حرف زدن با خود به عنوان شخص دوم یا سوم در کاهش اضطراب و نگرانی آدمی، اثربخش است . به گفته روانکاوان و عصب شناسان ، زیر لب صحبت کردن با خود در زیر ماسک ، بی آن که کسی متوجه باشد، یا به گونه ای که او را دیوانه بپندارند، به معنای آرام کردن صدای بلند درون آدمی است. زمزمه با خود و مجادله و بحث با خود ، از اثرهای سودمند زندگی در پشت ماسک ها است.

انجمن آشوریان تهران

یکی از مهم­ترین آداب اجتماعی آشوریان ایران، چنین بوده که هرگاه جمعیت آنان در شهری روی به فزونی نهاده است، آنان به تاسیس انجمن­های ملی و فرهنگی و اجتماعی مبادرت نموده اند. به همین جهت بود که در سال 1898، پس از مهاجرت عده­ ی کثیری از جوانان آشوری-کلدانی ساکن سلماس به تهران و استخدام در وزارتخانه ­ها و ادارات دولتی، بنیان اولیه­ ی انجمن آشوریان تهران گذارده شد.

شبکه های اجتماعی

t logo 

insta

ارتباط با ما

ایران-تهران-انتهای خیابان آیت الله کاشانی غربی شهر زیبا خیابان شهید آلفرد سرگیز اردوشاهی جنب مجتمع قضایی مفتح پلاک 6 -کد پستی 1474997751

ایمیل: .

تلفن: 44312777

فکس: 44312886

flaq

جستجو